Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-07-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-07-03
System monitorujący poziom czynnika chłodniczego w klimatyzacji
System monitorujący poziom czynnika chłodniczego w klimatyzacji
System monitorujący poziom czynnika chłodniczego w klimatyzacji
Inżynierowie z Purdue University skonstruowali system sensoryczny, który alarmuje, gdy w klimatyzacji kończy się czynnik chłodniczy, zapobiegając tym samym jej przeciążeniu i potencjalnej awarii.

Nowy system mógłby być stosowany w klimatyzacjach samochodowych, które szczególnie narażone są na awarie związane z wyciekiem czynnika chłodniczego, ale również i centralnych systemach klimatyzowania budynków.

Przy zachowaniu właściwego poziomu czynnika chłodniczego, system oszczędza energię, gdyż klimatyzator z niedoborem czynnika musi działać dłużej, by osiągnąć ten sam stopień schłodzenia, niż klimatyzator poprawnie naładowany.

„Spada nie tylko sprawność, ale również i żywotność takiego urządzenia, gdyż musi ono pracować ciężej, co powoduje szybsze zużywanie się części.” – stwierdził James Braun, profesor budowy maszyn na Purdue University. „Równocześnie czasochłonne i kosztowne jest sprawdzanie przez technika poziomu czynnika chłodniczego i uzupełnianie go do odpowiedniego poziomu. By dokładnie dowiedzieć się ile czynnika jest w systemie, musisz usunąć z klimatyzatora cały czynnik i zważyć go. Cała procedura wymaga pompy próżniowej i jest dość czasochłonna.” – dodał Braun.

Nowa alternatywna metoda wykorzystuje cztery czujniki, które monitorują temperaturę czynnika w różnych punktach instalacji systemu klimatyzacji.

Technika ta jest łatwa do zastosowania, gdyż czujniki są po prostu mocowane do przewodów od zewnętrznej ich strony.

Następnie specjalnie zaprojektowany algorytm zaimplementowany w programie komputerowym interpretuje dane pochodzące z czujników i szacuje ilość czynnika obecnego w systemie.

Samochodowe systemy klimatyzacji wyposażone w nowy system sensoryczny mogłyby zapalać na desce rozdzielczej lampkę ostrzegawczą, gdy ilość czynnika chłodniczego spadnie poniżej określonego poziomu.

Również technicy serwisujący systemy klimatyzacji w budynkach mogliby podłączać do nich komputer i ściągać zgromadzone dane dotyczące poziomu czynnika w instalacji.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :