Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-07-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-07-07
Mysłowice: dbałość o wysoką jakość wody
Miasto Mysłowice zaopatrywane jest w wodę dostarczaną do sieci wodociągowej za pośrednictwem Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach S. A., które zakupuje ją z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Głównymi operatorami eksploatującymi sieć wodociągową na obszarze miasta są Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Mysłowicach oraz Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach. Liczba mieszkańców zamieszkująca obsługiwany obszar wynosi 74,9 tys. osób. Położenie Mysłowic w pobliżu działu wodnego, koncentracja przemysłu i wysoki stopień zurbanizowania spowodowały zubożenie zasobów wód powierzchniowych i podziemnych. W celu zaspokojenia deficytu wody na obszarze miasta, woda sprowadzana jest spoza jego granic, poprzez następujące sieci magistralne: wodociąg "Dziećkowice"; ujęcie w Maczkach; ujęcia GO-Cza (Goczałkowice). Rozprowadzana woda pochodzi ze stacji uzdatniania wody Mysłowice oraz - w mniejszej części - ze zbiorników magistralnych w Murckach (z których dopływa woda mieszana ze Stacji Uzdatniania Wody Dziećkowice i Stacji Uzdatniania Wody Goczałkowice).

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Mysłowicach dostarcza zakupioną wodę trzem podstawowym grupom odbiorców:
• - gospodarstwa domowe - grupa odbiorców zaopatrywana w wodę na cele bytowe w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych
• przemysł - grupa odbiorców zaopatrywana w wodę na cele przemysłowe
• pozostali odbiorcy - grupa odbiorców zaopatrywana w wodę na cele socjalne (szkoły, szpitale, przedszkola, żłobki itp.).

Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się systematyczny spadek sprzedaży wody, tym samym maleje jej produkcja i zakup z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Spadek sprzedaży wody dotyczy wszystkich grup odbiorców. Przyczyny istniejącego stanu są zróżnicowane.

Malejąca sprzedaż wody dla gospodarstw domowych w mieście Mysłowice to efekt:
• racjonalnej gospodarki wodnej mieszkańców
• postępu w ograniczeniu zużycia wody przy stosowaniu w gospodarstwach domowych nowoczesnych urządzeń AGD
• opomiarowania sprzedaży (zastosowanie wodomierzy)
• wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej i armatury
• wzrostu opłat za pobór wody i odprowadzanie ścieków.

Spadek sprzedaży wody w przemyśle uwarunkowany jest:
• - oszczędną gospodarką wodno-ściekową w zakładach przemysłowych (wprowadzanie zamkniętych obiegów wodnych)
• recesją gospodarki - zamykaniem nierentownych (często wodochłonnych) zakładów przemysłowych
• wymaganiami dotyczącymi ochrony środowiska, które wymuszają od zakładów przemysłowych stosowanie nowych technologii bezpiecznych dla środowiska.

Spadek zużycia wody jest korzystny z punktu widzenia ochrony środowiska, jednak taki stan niesie ze sobą szereg negatywnych konsekwencji, z którymi od początku swego istnienia boryka się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Mysłowicach. Przepustowość urządzeń komunalnych okazuje się zbyt duża w stosunku do spadku zapotrzebowania na wodę. Wykorzystanie przewodów wodociągowych zmniejsza się, co z kolei przyczynia się do wydłużenia czasu przepływu wody, szczególnie przez przewody magistralne. Niski stopień wykorzystania sieci wodociągowej przyczynia się także do niekorzystnych zmian jakości doprowadzanej wody. Zmniejszenie ilości wody w sieci skutkuje zmniejszeniem prędkości jej przepływu i przyspieszeniem korozji rurociągów.

W celu zniwelowania skutków zachodzących procesów MPWiK Mysłowice podejmuje niezbędne działania polegające na intensywnym płukaniu oraz zabezpieczaniu powierzchni rur powłokami ochronnymi. Taki stan sieci pośrednio wpływa na odbiorców korzystających z usług przedsiębiorstwa, ponieważ spadek zużycia wody powoduje wzrost kosztów produkcji wody, a co za tym idzie także wzrost opłat za usługi. Tendencja spadkowa zużycia wody to także trudności w prognozowaniu przyszłych potrzeb w zakresie zaopatrzenia w wodę, odprowadzania i unieszkodliwiania ścieków.

Długość sieci wodociągowej, która aktualnie zaopatruje miasto w wodę to 316,4 km. W ostatnich latach zaprzestaje się rozbudowy sieci wodociągowej, co jest związane z faktem, iż miasto posiada w zasadzie pełny system wodociągowy. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Mysłowicach podejmuje działania w celu stworzenia scentralizowanego systemu obsługi zadań z zakresu zaopatrzenia w wodę na terenie jednej gminy. W tym celu sukcesywnie przejmuje sieci od administratorów i właścicieli sieci wodociągowej na obszarze miasta.

Aktualnie MPWiK zaopatruje miasto w wodę za pośrednictwem 24,3 km sieci wodociągowej, która w drodze negocjacji została przekazana na majątek Spółki przez Mysłowicką Spółdzielnię Mieszkaniową, Katowicki Holding Węglowy Mysłowice-Wesoła oraz za pośrednictwem Urzędu Miasta Mysłowice. Rezultatem sfinalizowania procesu porządkowania spraw własnościowych infrastruktury technicznej będzie przekazanie na majątek Przedsiębiorstwa około 3,2 km sieci wodociągowej należącej do Spółki Mieszkaniowej Mysłowice oraz około 293 km sieci RPWiK w Katowicach. Ostateczne zakończenie procesu przejmowania infrastruktury wodociągowej nastąpi w październiku bieżącego roku.

W strukturze materiałowej sieci wodociągowej dominującym materiałem wykorzystywanym w budowie sieci wodociągowej jest stal. Długość sieci przewodów zbudowanych ze stali stanowi obecnie ponad połowę całkowitej długości przewodów. W praktyce rury stalowe zaliczone zostały do najbardziej awaryjnych wodociągów. Obecnie MPWiK Mysłowice w ramach realizowanego projektu "Gospodarka wodno-ściekowa w Mysłowicach", współfinansowanego przez Unię Europejską modernizuje i zastępuje je rurami PE (polietylenowymi). W strukturze wiekowej przewodów wodociągowych dominują sieci najstarsze w przedziale wiekowym powyżej 40 lat. Najstarsze przewody zlokalizowane są głównie w północnej części miasta. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Mysłowicach docelowo przeznaczyło je do modernizacji.

Ze względu na okres przejściowy związany z przejmowaniem infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej RPWiK w Katowicach zobowiązany jest do przeprowadzania badań jakości wody na obszarze miasta Mysłowice. RPWiK wykonuje badania co miesiąc w 17 punktach poboru wody, które rozmieszczone są równomiernie na terenie miasta i traktowane są jako reprezentatywne dla całych Mysłowic. Poza RPWiK oceną jakości wody przeznaczonej do spożycia zajmuje się Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach, który pobiera wodę do badań laboratoryjnych w 14 punktach monitoringowych. Na podstawie wyników badań wody prowadzonych w roku 2008 stwierdzono, że woda na terenie miasta Mysłowice jest przydatna do spożycia przez ludzi. Na 69 prób przeprowadzonych w ciągu roku tylko jedną próbkę wody kwestionowano ze względu na ponadnormatywną zawartość żelaza, co związane było z wtórnym zanieczyszczeniem wody po awariach. W roku 2008 odnotowano 942 awarie sieci wodociągowej.

W momencie przejęcia sieci wodociągowej od RPWiK w Katowicach, MPWiK zobowiązane zostanie do przeprowadzania badań jakości wody, które zlecone zostaną do wykonania przez współpracujące ze Spółką firmy zewnętrzne. W kolejnych latach priorytetem realizowanych zadań w zakresie zaopatrzenia w wodę będzie stworzenie własnego laboratorium badań jakości wody.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
naszemiasto.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także