Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-07-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-07-13
Nie-motoryzacyjna przyszłość robotów
Nie-motoryzacyjna przyszłość robotów
Nie-motoryzacyjna przyszłość robotów
W obliczu znacznego spadku obrotów w amerykańskim przemyśle samochodowym oraz zmniejszeniu sprzedaży w pozostałych gałęziach rynku robotyki, producenci robotów poszukują kierunków rozwoju i metod dalszej ekspansji w innych sektorach przemysłu. Chodzi przede wszystkim o pakowanie i branżę solarną.

„Możliwości rosną, ponieważ roboty zawsze były przeznaczone do zastosowań wymagających elastyczności, odporności na trudne warunki albo wysokiej powtarzalności, precyzji i szybkości” wyjaśnia Dan Throne, manager sprzedaży i marketingu Bosch Rexroth. „Wykorzystanie robotów w branżach pakowania i solarnej rośnie znacząco, bo spełniają one wiele potrzeb tych branż”.

To dobra wiadomość dla dostawców rozwiązań robotyki, z których część przetarła już szlaki w obszarach niezwiązanych z motoryzacją. „Zaopatrujemy branżę solarną od 10 lat. 3 lata temu dostrzegliśmy potrzebę automatyzacji handlingu ogniw słonecznych” mówi John Dulchinos, szef Adept Technology Inc. „Wykorzystanie robotów minimalizuje ilość uszkodzeń ultracienkich ogniw, które stanowią około 50% kosztów panelu słonecznego”.

Throne wskazuje, że szybkie roboty są wykorzystywane w pakowaniu wstępnym przy foliowaniu ładunków. Przy pakowaniu wtórnym roboty mogą być wykorzystane do pakowania produktów do pudełek lub skrzynek. Zastosowanie robotów do pakowania pozwala zwiększyć szybkość procesu i objętość wytwarzanych na linii produkcyjnej ładunków.

Clay C. Cooper, manager działu inżynierii Applied Robotics Inc. potwierdza, że ostatnie działania rozwojowe pozwalają robotom osiągać wyższe prędkości przy podwyższonej ładowności. Podkreśla też, że roboty mogą być wykorzystywane właściwie w dowolnym sektorze przemysłu, nie tylko w branży spożywczej.

Czynnikiem dodatkowo podwyższającym atrakcyjność robotów dla przemysłu niezwiązanego z motoryzacją jest ich zdolność widzenia za pośrednictwem zaawansowanych systemów wizyjnych. Takie rozwiązania znajdują zastosowanie np. przy zautomatyzowanym spawaniu czy montażu. „Rynek rozwiązań dla zautomatyzowanego spawania ma wielomiliardowy potencjał” zapewnia Efi Lebel, szef SmartTCP.

Pomijając kwestie prędkości i możliwości zastosowań, roboty stają się coraz bardziej niezawodne i dokładne. Ich współpraca z ludźmi również staje się coraz bezpieczniejsza dzięki zaawansowanym rozwiązaniom układów sterowania. Sprawiają one, że znika konieczność stosowania fizycznych barier zabezpieczających, co pozwala operatorom na bezpośrednią interakcję z robotem.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że roboty stają się coraz bardziej atrakcyjne dla różnych gałęzi przemysłu i wychodzą poza obręb sektora motoryzacyjnego.

(bj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Automation Word
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także