Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A.
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-07-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-07-13
GE wprowadza nowy system odzysku ciepła
GE Energy i inwestor branży energetycznej ECOS Ltd. planują przedstawienie przemysłowego systemu odzyskiwania ciepła, który zwiększy wydajność 7.2-megawatowej elektrowni zasilanej biogazem, usytuowanej w miejscowości Lendava w Słowenii, w pobliżu granicy z Węgrami.

System wykorzystujący Organiczny Obieg Rankine’a (Organic Rankine Cycle – ORC), opracowany dla elektrowni wykorzystujących gaz naturalny, ziemny lub gazy odpadowe ma na celu zwiększenie ich atrakcyjności i opłacalności dla krajów dążących do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i ograniczenia emisji substancji szkodliwych.

Wprowadzenie rozwiązania pozwoli na zwiększenie odzysku ciepła wytwarzanego przez elektrownię Bioplinarna Lendava. Dodatkowe ciepło zostanie wykorzystane do produkcji pary, która pozwoli na wygenerowanie mocy wystarczającej do zasilenia 300 przeciętnych domów – a wszystko bez zwiększenia zużycia paliwa.

„Naszym celem jest wskazanie, jak radykalna poprawa wydajności może być osiągnięta w elektrowniach gazowych poprzez zaawansowane systemy odzysku ciepła” mówi Dyrektor i Właściciel ECOS, Joze Pavlinjek. „Wierzymy, że współpraca z GE doprowadzi do rozszerzenia rozwiązań wykorzystujących biogaz, które wpisują się w dyrektywy Unii Europejskiej mówiące o zwiększaniu regionalnego bezpieczeństwa energetycznego i walce z globalnymi zmianami klimatu.”

Pilotażowy system ORC zostanie zainstalowany na jednej z trzech siłowni GE Jenbacher J420, które pracują w elektrowni Bioplinarna Lendava od czerwca 2008. Przewidywany wzrost wydajności jednostki wynosi 5%.

GE opisuje nową technologię jako „kamień milowy” dla globalnej energetyki – jest to pierwsze rozwiązanie, w którym całe ciepło tracone poprzez spaliny i obieg chłodzący może zostać odzyskane i wykorzystane w procesie wytwarzania pary.

System został stworzony przez centrum badawcze GE w Monachium i austriacką firmę Jenbacher, będącą częścią koncernu GE Energy.

(bj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Energy Current
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także