Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-07-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-07-20
Jarosław: wkrótce z kranów popłynie czystsza woda
Prace nad instalowaniem 120 modułów filtrów membranowych oraz modernizacyjne sieci wodociągowej w Zakładzie Uzdatniania Wody w Jarosławiu już trwają. Jeszcze w tym roku z kranów w mieście popłynie czystsza, wolna od wszelkiego rodzaju bakterii woda. Planowany termin zakończenia inwestycji to październik br.

Stacja uzdatniania wody w Jarosławiu już od lat nie była modernizowana. Zamontowanie filtrów membranowych to zmiana diametralna, dzięki której uda się uniknąć takich problemów, z jakimi borykało się miasto minionej zimy, kiedy to w miejskich wodociągach wykryto bakterie Clostridium. Projekt miejski otrzymał wysoką ocenę merytoryczną i uplasował się na 6. pozycji w ogólnej wojewódzkiej ocenie. Zastosowanie filtrów membranowych jest najskuteczniejszą ze znanych metod zabezpieczenia wody przed skażeniem. Jarosław jest drugim miastem w Polsce (po Suchej Beskidzkiej), które wdraża taką technologię uzdatniania wody w wodociągach miejskich. System uzdatniania wody za pomocą metody ultrafiltracji, już od kilku lat z powodzeniem stosowany jest w USA i w krajach Europy Zachodniej, przynosząc wymierne korzyści w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym oraz w miejskich stacjach wodociągowych. Proces uzdatniania wody polega na mechanicznym usunięciu zanieczyszczeń. Najważniejszym atutem zastosowania nowego systemu jest produkcja wody o wysokiej jakości, w zasadzie bez udziału środków chemicznych, i co najważniejsze, przy zachowaniu jej właściwości - soli mineralnych i mikroelementów. Metoda ultrafiltracji całkowicie eliminuje jej skażenie bakteriologiczne, specjalne pionowe membrany zatrzymywać będą zanieczyszczenia powyżej 0,05 mikrometra.

Obecnie mieszkańcy stale narzekają na jakość wody z miejskich wodociągów, skarżą się przede wszystkim na zniszczone od kamienia czajniki. Wielu z nich do gotowania kupuje wodę w butelkach. Nowa inwestycja daje jarosławianom nadzieję przede wszystkim na zdrowsze życie i to bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jak zapewnił burmistrz Andrzej Wyczawski, wprowadzenie nowego systemu uzdatniania wody nie spowoduje wzrostu taryfikatora. Opłata za jej dostawę kształtować się będzie na poziomie 3,91 zł brutto za 1m3 od gospodarstw domowych. Inwestycja kosztować będzie 7 mln, z czego 60 % zadania sfinansuje Unia Europejska w ramach Priorytetu II-VI Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
jaroslawska.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także