Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-07-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-07-24
AGH prezentuje swoje nowe roboty
AGH prezentuje swoje nowe roboty
AGH prezentuje swoje nowe roboty
Inżynierowie z Katedry Robotyki i Mechatroniki Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) z Krakowa zaprezentowali podczas poznańskich targów ITM Polska 2009 swoje najnowsze osiągnięcia, czytamy w komunikacie PAP. Wśród nich znalazły się: bezzałogowa jednostka powietrzna (UAV), która jest w stanie samodzielnie wystartować, pokonać wyznaczoną trasę i wrócić po zgromadzeniu odpowiednich danych; mobilne roboty, które przewożą ładunki wewnątrz hali produkcyjnej samodzielnie wyznaczając sobie trasy w oparciu o wzajemną komunikację; oraz roboty równoległe, które dzięki swej precyzji mogą działać w skali komórek.

„Roboty mobilne to urządzenia, które mają za zadanie autonomicznie przewozić elementy z jednego miejsca do drugiego.” – stwierdził Tomasz Buratowski, Katedra Robotyki i Mechatroniki AGH. „Ich autonomiczność polega na tym, że same są sobie w stanie wyznaczyć trasę do przejechania. Wiele robotów może pracować razem i wymieniać między sobą informacje. Roboty te pozwalają bezzałogowo transportować elementy na halach produkcyjnych, mogą znaleźć zastosowanie w tworzeniu mapy obszaru i zbierania informacji o otoczeniu, które jest nieprzyjazne człowiekowi. Ich przyszłość to również praca w kosmosie. Mają też zastosowania edukacyjne - pozwalają na rozwijanie algorytmów" – dodał.

AGH jest obecnie na etapie poszukiwania partnerów przemysłowych, którzy pomogą skomercjalizować opracowane technologie. Firmy w szczególności interesują się prototypem robota latającego.

„To jeden z najbardziej złożonych robotów latających. Ma za zadanie autonomicznie startować, lądować i przelecieć zadaną trajektorię.” – powiedział Buratowski. „Można go wykorzystać do różnego rodzaju inspekcji, ma zastosowania militarne czyli szpiegowskie. Jedna z polskich firm wykorzystuje tego typu urządzenia do kręcenia filmów reklamowych.” - dodał.

Według niego, opracowane na AGH technologie nie stanowią konkurencji dla technologii opracowywanych na świecie, ale wykorzystują je i uzupełniają. Inżynierowie sami skonstruowali tylko część mechanizmów, natomiast oprogramowanie jest ich dziełem w całości.

Robot wyposażony jest w nawigację GPS oraz bezprzewodową, samostabilizującą się żyroskopową platformę video, która może być zdalnie sterowana przez operatora znajdującego się na ziemi za pomocą joysticka, albo wirtualnych okularów. Zastosowana kamera jest rozwiązaniem opatentowanym przez AGH; jest ona w stanie kręcić filmy jakości Full HD.

„Helikopter może współpracować z różnymi kamerami: bezprzewodową Wi-Fi, lub zwykłą kamerą HD, zbierającą dane, które potem po wylądowaniu obrabia się w zależności od potrzeb.” – powiedział Buratowski. „Głównym problemem, który muszą rozwiązać twórcy takich współpracujących urządzeń, jest wytłumienie drgań powstałych podczas lotu - tu robi to komputer.” - dodał.

Inżynierowie z AGH zaprezentowali również składającego się z dwóch części robota równoległego. Makrorobot odpowiada za pozycjonowanie kamery oraz mikrorobota. Natomiast konstrukcja mikrorobota bazuje na ponacinanych metalowych elementach, które dzięki dźwigni zwiększają możliwości penetracyjne i zdolność poruszania się w przestrzeni.

„Mamy napędy, które poruszają się w określonym zakresie, ale dzięki odpowiedniej konstrukcji manipulatora, dźwigni i owych kawałków materiału, jesteśmy w stanie zwiększyć na wyjściu zakres ruchu manipulatora.” – powiedział Buratowski. „Ten zakres ruchu jest niewielki, wynosi zaledwie kilka milimetrów, ale rozdzielczość ruchowa manipulatorów jest bardzo duża. Dzięki uzyskanej w ten sposób precyzji można za ich pomocą dokonywać, na przykład, operacji na komórkach - przebić komórkę i włożyć do niej jakiś materiał.” - dodał.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także