Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Suzhou Veichi Electric CO., Ltd.
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-08-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-08-03
Nietoperze i radar
Nietoperze i radar
Nietoperze i radar
Co roku mnóstwo nietoperzy ginie w zderzeniach z łopatami wirników turbin wiatrowych. Aby zmniejszyć liczbę wypadków, Barry Nicholls i Paul Racey z Aberdeen University, finansowani przez People's Trust for Endangered Species (PTES) pokazali, że aktywność nietoperzy znacząco spada, gdy skierować na nie wiązkę radarową.

W całej Wielkiej Brytanii działa obecnie 206 farm wiatrowych z 2381 aktywnymi turbinami. Plany budowy 444 kolejnych kompleksów oznacza, że ich niekorzystny wpływ na populację nietoperzy będzie stale rósł.

Niewiele jest precyzyjnych danych na ten temat, jednakże przeprowadzone w 2004 roku sześciotygodniowe obserwacje na dwóch amerykańskich farmach wskazują, że w tym czasie zginęło w wyniku kolizji z turbinami 4,5 tysiąca nietoperzy.

Pierwsze próby ograniczenia liczby kolizji z turbinami związane były z wykorzystaniem bodźców wizualnych, które miały uczynić je bardziej rzucającymi się w oczy.

Jednakże z przyczyn oczywistych metoda ta nie odniosła sukcesu w kontekście nietoperzy. Historie jak ta o nietoperzach przeczesujących wybrzeże Szwecji, które unikały okolic latarni morskiej Utgrunden, w której zainstalowany jest potężny radar, doprowadziły Nicholasa i Raceya do koncepcji wykorzystania niewielkiego przenośnego systemu radarowego jako środka odstraszającego.

W latach 2007 i 2008 przeprowadzili oni serię eksperymentów z wykorzystaniem zarówno obrotowych, jak i stałych anten radarów i różnych długości pulsów, których celem było określenie najefektywniejszych parametrów.

Wyniki eksperymentów wskazały, że sygnał elektromagnetyczny z małego radaru ze stałą anteną znacząco ograniczył aktywność nietoperzy w obrębie 30 merów. Gdy naukowcy radar wyłączali, nietoperze wracały.

„Jesteśmy zachwyceni, że to istotne odkrycie prowadzi w praktyce do ochrony populacji nietoperzy.” – stwierdził Nida Al-Fulaij z PTES komentując odkrycie.

Dalsze prace prowadzone muszą być przez inżynierów zajmujących się radarami we współpracy ze specjalistami od nietoperzy. Ich celem będzie opracowanie systemu radarowego, który może być sterowany w celu zwiększenia zakresu działania. Parametry, które najprawdopodobniej decydować będą o skuteczności systemu, to częstotliwość, długość pulsów, oraz moc sygnału.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :