Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-08-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-08-04
Rusza Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych
Kosztem 47 milionów złotych powstanie Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych. Celem projektu jest utworzenie i wyposażenie tworzących go jednostek naukowych, w sprzęt niezbędny do prowadzenia wspólnych badań naukowych oraz badawczo–rozwojowych na światowym poziomie.

Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych to konsorcjum złożone z wiodących w skali kraju jednostek naukowych zajmujących się badaniami w zakresie technologii kwantowych, w tym informatyki kwantowej, inżynierii kwantowej oraz dziedzin pokrewnych. W ramach realizowanego projektu, w pięciu jednostkach naukowych, utworzone zostaną 4 pracownie naukowe, a kolejnych 15 zostanie zmodernizowanych, poprzez zakup około 370 sztuk aparatury naukowej. Aparatura ma być sukcesywnie dostarczana do laboratoriów co kwartał. Część urządzeń pracownie otrzymają w tym roku, a część w 2010. Zakłada się iż działania inwestycyjne przewidziane w projekcie zostaną zakończone do dnia 31.03.2011 roku.

Koordynatorem Projektu Narodowego Laboratorium Technologii Kwantowych jest prof. Czesław Radzewicz. Pierwsze zebranie zespołu założycielskiego nowej placówki odbyło się wiosną 2008 roku.

Przykładem zastosowań dla prowadzonych w ramach NLTK badań będą takie obszary działalności jak technologie informacyjne, metrologia, nawigacja, inżynieria materiałowa, ochrona zdrowia oraz ochrona środowiska. Badania będą nierozłącznie związane z kształceniem doktorantów i studentów, którzy są obecnie poszukiwani na całym świecie do prowadzenia badań w powyższych dziedzinach nauki i techniki.

Utworzenie NLTK oraz realizacja projektu pozwoli po raz pierwszy na tak szeroką skalę zintegrować środowisko naukowe kraju zajmujące się technologiami kwantowymi. Z uwagi na złożoność tej dziedziny badań, Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych umożliwi realizację projektów naukowych w nowych obszarach badawczych o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki. Przyniesie to podniesienie poziomu innowacyjności i konkurencyjności gospodarki Polski na arenie międzynarodowej, przy równoczesnym zapewnieniu spójności regionalnej oraz rozwijaniu kompetencji technologicznych poprzez kształcenie najwyższej klasy specjalistów.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
NTLK, wyborcza.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także