Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-08-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-08-10
Polacy budują inteligentną obrabiarkę
Polacy budują inteligentną obrabiarkę
Polacy budują inteligentną obrabiarkę
Szczecińscy naukowcy zrzeszeni wokół projektu O.C.E.A.N. kierowanego przez profesora Stefana Domka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, skonstruowali nowatorski system sterowania obrabiarką CNC, czytamy w komunikacie PAP. Projekt O.C.E.A.N. jest elementem prac nad skonstruowaniem inteligentnej obrabiarki.

„Obrabiarki sterowane numerycznie pracują w wielu branżach przemysłu. Wykonują elementy, detale, części do samochodów, części maszyn technologicznych, robotów. To maszyny, które produkują maszyny.” – stwierdził doktor Krzysztof Pietrusewicz z Wydziału Elektrycznego Instytutu Automatyki Przemysłowej ZUT, członek zespołu badawczego. „Naszym zadaniem jest sprawić, aby owe obrabiarki działały lepiej. Mają być dokładniejsze, szybsze, bardziej precyzyjne, mniej energochłonne.” – dodał.

„Tworzymy system sterowania obrabiarką - otwarty zarówno z sensie sprzętowym, jak i programowym - tak, by można było łączyć ze sobą urządzenia różnych producentów i różne oprogramowania.” – powiedział doktor Paweł Dworak z Wydziału Elektrycznego ZUT, członek zespołu badawczego. „Nadrzędnym celem jest zdolność kontrolowania wszystkich parametrów całego układu: obrabiarki i układu sterowania, abyśmy mogli do niego włączać kolejne zaawansowane elementy.” – dodał.

W skład zespołu, oprócz Domka, Pietrusewicza i Dworaka wchodzą: profesor Mirosław Pajor, Łukasz Urbański, Tomasz Okulik, Marcin Hoffman oraz Marcin Chodźko i Arkadiusz Parus.

Według Pietrusewicza stworzone w ramach projektu rozwiązania są tak zaawansowane, że za klika lat zupełnie zmienią rynek obrabiarek.

„Pracowników uczelni nie ograniczają zamknięte budżety, a jedynie ich wyobraźnia. Nikt im nie mówi: zróbcie to teraz, dzisiaj, na czas. W pewnym zakresie musimy dostosowywać nasze działania do harmonogramu finansowania projektu. Firmy rynkowe - w Polsce, w Niemczech, USA - dopiero rok temu rozpoczęły pracę nad pewnymi elementami systemów sterowania, nad którymi my pracowaliśmy już blisko 3 lata temu. Mamy nadzieję, że w przyszłości naszą pracą badawczą będziemy wyznaczać kierunki rozwoju i takimi projektami jak O.C.E.A.N. wyznaczamy potrzeby rynku, pokazujemy możliwości, wyznaczamy ścieżki do kolejnych ważnych dla rynku maszynowego badań." – stwierdził Pietrusewicz.

System sterowania obrabiarkami CNC OCEAN jest wciąż prototypem. Zgłoszone w związku z nim wnioski patentowe należą do uczelni, a samym naukowcom nie wolno publikować wyników badań.

„Technologia nie jest droga we wdrożeniu. Jest to kombinacja technologii znanych na rynku, których w takiej konfiguracji, w jakiej zostały użyte w tym projekcie, nikt w przemyśle obrabiarkowym do tej pory nie zastosował.” – stwierdził Pietrusewicz.

Koniec projektu wyznaczony został w kwietniu 2010 roku. Już dziś wiadomo jednak, że na jego bazie powstały dwa kolejne projekty. Pierwszy, trzyletni, dotyczy stworzenia technologii serwonapędowej sterowania silnikiem elektrycznym. Drugi natomiast dotyczy badania skutków zmian temperatur maszyny.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także