Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-08-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-08-11
Polacy z powodzeniem stosują tomografię w przemyśle
Polacy z powodzeniem stosują tomografię w przemyśle
Polacy z powodzeniem stosują tomografię w przemyśle
Naukowcy z Katedry Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej opracowali innowacyjne metody sterowania procesem przy użyciu tomografii, czytamy w komunikacie PAP. Metody te usprawniają proces rozładowywania zbiorników z materiałami sypkimi, stosowanymi na przykład w przemysłach: budowlanym, chemicznym, farmaceutycznym, czy spożywczym.

Tomografia to nie tylko diagnostyka w medycynie, ale i liczne zastosowania w przemyśle. Tomografia procesowa umożliwia monitorowanie procesów bez ingerowania w cykl produkcyjny. Metoda ta pozwala obrazować nawet wnętrze nieprzezroczystych obiektów.

Projekt ‘Zastosowanie bezinwazyjnej tomografii ECT w celu opisu stanów materiałów sypkich podczas procesu opróżniania zbiorników przemysłowych’ jest dziełem: profesora Dominika Sankowskiego, doktora Roberta Banasiaka, Jakuba Betiuka, doktora Zbigniewa Chanieckiego, doktora Krzysztofa Grudnia, doktora Macieja Niedostatkiewicza, doktora Andrzeja Romanowskiego oraz Radosława Wajmana.

Według naukowców, nawet 60 procent wykorzystywanych w przemyśle surowców składowanych jest na różnych etapach produkcji w postaci sypkiej. Dużym problemem związanym z magazynowaniem i transportowaniem materiałów sypkich są gwałtowne zmiany ilości przemieszczającego się materiału.

Specjaliści koniecznie potrzebują informacji dotyczących koncentracji i rozłożenia materiału w zbiornikach. Te natomiast zmieniają się w zależności od początkowej gęstości materiału, niesymetryczności rozłożenia podczas napełniania, czy wreszcie rodzaju materiału.

„Dodatkową trudność stanowi określenie wpływu czasowych zmian wielu czynników zewnętrznych (wilgotności, temperatury, itp.) na interakcję między cząstkami oraz konstrukcją silosu w trakcie rozładowywania oraz przechowywania materiałów sypkich.” - stwierdził Sankowski.

Nie jest w zasadzie możliwe uwzględnienie tych zmian na etapie projektowania, przez co tak ważną rolę odgrywa monitorowanie materiału.

Opracowane przez naukowców z Politechniki Łódzkiej rozwiązanie do monitorowania procesu opróżniania zbiornika wykorzystuje metodę elektrycznej tomografii pojemnościowej (ECT). Ta nieinwazyjne technika obrazowania procesów przemysłowych umożliwia monitorowanie rozkładu materiału w zbiorniku, na bazie pomiarów pojemności elektrycznej wykonanych przez elektrody znajdujące się wokół zbiornika.

„Dodatkową zaletą ECT jest duża prędkość zbierania danych pomiarowych oraz wizualizacji tomograficznej, co umożliwia modułowi sterowania reakcję na zaistniałe, niepożądane, zjawisko w jak najkrótszym czasie.” – dodał Sankowski.

To, co w opracowanym systemie jest nowe, to możliwość trójwymiarowego obrazowania dynamicznych stanów podczas przepływu materiałów w zbiornikach. Co więcej, system ten umożliwia monitorowanie stref naprężeń podczas opróżniania zbiornika.

Metoda ta została uhonorowana złotym medalem na 57 Światowej Wystawie Badań Innowacyjnych oraz Nowych Technologii w Brukseli.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także