Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-08-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-08-14
Podwodna radiografia
Podwodna radiografia
Podwodna radiografia
TWI przewodzi europejskiemu konsorcjum FlexiRiserTest, które opracowuje prototypowy system badania elastycznych rur prowadzących segmenty wiertnicze (riser), wykorzystywanych do wydobywania ropy z dna morza.

Ropa jest zwykle transportowana na platformy, bądź jednostki pływające do wydobycia, składowania i przeładunku (FPSO). Brak jest jednak metody pozwalającej na bieżąco i na miejscu badać przekrój podwodnych ‘riserów’ oraz rurociągów.

Prototypowy system wykorzystuje technikę zewnętrznej radiografii gamma składającą się z ustawionych naprzeciw źródeł promieniowania gamma oraz zespół czujników do obrazowania wewnętrznych ścianek instalacji.

Istniejące, wykorzystujące radiografię, metody badania podwodnych struktur wykorzystują powłokę, bądź płytki fosforowe, które w celu odczytania wyników muszą zostać przetransportowane na powierzchnię i poddane obróbce.

Opracowany przez FlexiRiserTest system jest pierwszym, w którym zespół czujników został wykorzystany do podwodnego badania radiograficznego. Zastosowanie czujników cyfrowych zapewnia szybki odczyt wyników, które mogą być natychmiast przekazywane do komputera znajdującego się na FPSO.

Równocześnie skonstruowano robota, którego zadaniem będzie umieszczenie aparatury pomiarowej na miejscu. Jest on w stanie pełznąć wzdłuż instalacji i obracać się o 360 stopni wokół osi rur tak, by obraz był kompletny.

Ze względu na ogromne ilości danych generowanych przez te technikę, opracowane zostały również algorytmy do automatycznego rozpoznawania uszkodzeń (Automated Defect Recognition), które mają za zadanie ograniczyć ilość obrazów dostarczanych operatorowi.

Jak dotąd, system przetestowano na głębokości 20 metrów. Umożliwił on wykrycie uszkodzenia przewodów w instalacji. Przedstawiciele podmiotów wchodzących w skład konsorcjum są jednak pewni, że będzie on działał również na większych głębokościach.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także