Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-04-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-04-11
Umowa o budowie synchrotronu w Krakowie
Umowa o budowie synchrotronu w Krakowie
Umowa o budowie synchrotronu w Krakowie
9 kwietnia Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka i rektor UJ prof. Karol Musioł podpisali w Collegium Maius umowę na realizację projektu „Narodowe Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego dla celów badawczych (etap I)” obejmującego budowę synchrotronu.

Jest to niezwykła i bardzo ważna dla polskiej nauki i naszego regionu inwestycja, która rodzi szansę na nowe cenne badania w wielu dziedzinach nauki. W tej chwili polscy naukowcy interesujący się promieniowaniem synchrotronowym wykorzystując ośrodki zagraniczne. Synchrotron w Krakowie jest wielką szansą dla Polski, dla regionu i dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, który koordynuje związane z synchrotronem działania. Obiekt zostanie wybudowany na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. Jego wybudowanie umocni pozycję Krakowa na naukowej mapie Europy i przyczyni się do rozwijania współpracy międzynarodowej.

Synchrotron jest potężnym urządzeniem, w którym elektrony przyspieszane są najpierw do bardzo wysokich energii, a potem krążą z prędkością dochodzącą do prędkości światła w pierścieniu o obwodzie kilkudziesięciu, a czasami nawet kilkuset metrów. W każdym punkcie ich toru, gdy tor się zakrzywia, elektrony emitują promieniowanie elektromagnetyczne. Właśnie w celu wytworzenia tego promieniowania budowane są obecnie synchrotrony.

Synchrotron zostanie zbudowany na terenie III Kampusu UJ. Będzie kosztował ponad 143 miliony złotych. Jego uruchomienie planowane jest w 2014 roku. Inwestycja będzie finansowana z Funduszy Strukturalnych w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka. W drugiej połowie 2011 roku rozpocznie się budowa budynku synchrotronu.

Przy budowie, a potem eksploatacji synchrotronu znajdzie zatrudnienie kilkudziesięciu młodych fizyków, elektroników, mechaników i informatyków. Znacznie więcej będzie mogło pracować na nim w charakterze użytkowników promieniowania synchrotronowego. Gdy sukcesywnie zbudowane zostaną kolejne linie pomiarowe, to w ciągu roku nawet ponad 1000 osób będzie mogło wykonywać swoje badania naukowe na pierwszym polskim synchrotronie.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
uj.edu.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także