Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-04-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-04-14
Czujniki bezprzewodowe zasilane energią termalną
Czujniki bezprzewodowe zasilane energią termalną
Czujniki bezprzewodowe zasilane energią termalną
Micropelt, innowator w zakresie technologii pozyskiwania energii termalnej, nawiązał współpracę z Royal Dutch Shell, której celem jest stworzenie modelu koncepcyjnego przetwarzania nadmiaru ciepła w zrównoważone, bezobsługowe źródło zasilania bezprzewodowych urządzeń sensorycznych. Shell postrzega bezprzewodowe sieci czujników jako silny czynnik poprawiający produktywność i obniżający koszty eksploatacji, zapewniając przy tym precyzyjniejsze informacje. Koncepcja pozyskiwania energii z otoczenia pozwala wyeliminować baterie z wielu bezprzewodowych czujników. Instalacja w obszarach zastrzeżonych, zagrożonych wybuchem, czy po prostu zbyt kosztownych, by ciągnąć tam przewody, albo co jakiś czas wymieniać baterie, stała się teraz po prostu komercyjnie dostępna i opłacalna.

Zespół inżynierów Shell, odpowiedzialny za rozwój i implementację technologii oszczędzania energii, połączył urządzenie pozyskujące energię termalną z otoczenia TE-Power PROBE Thermoharvester, oraz cieniutka baterię IPS, tworząc w ten sposób niewyczerpane niemalże źródło energii dla prototypowych bezprzewodowych czujników ciśnienie Rosemount, działających w WirelessHART.

„Połączyliśmy urządzenie pozyskujące energię termalną z otoczenia, system buforowania energii, oraz bezprzewodowy przekaźnik tak, by całość byłą odporna na eksplozje.” – powiedział Don Mulder, kierujący zespołem Shell. „W naszym zakładzie w Den Helder, umieściliśmy urządzenie pozyskujące energię termalną w rurze z wodą o temperaturze 75 stopni Celsjusza, a bezprzewodowy przekaźnik kilkadziesiąt centymetrów dalej. Złożenie tego zajęło mniej niż godzinę. Zestaw działał nieprzerwanie przez kilka tygodni transmitując dane co minutę do skojarzonej bezprzewodowej bramy Emerson. Jesteśmy bardzo zadowoleni zarówno z łatwości montażu, jak i niezawodności działania tego nowatorskiego źródła energii.” – dodał.

Urządzenie pozyskujące energię termalną z otoczenia TE-Power PROBE zastępuję baterie o pojemności przeszło 16 amperogodzin i jest zaprojektowane na 5, do 10 lat działania. Jedna z wersji TE-Power PROBE umożliwia połączenie ze źródłem ciepła za pomocą kilkumilimetrowej nitki. Inna znowu , za pomocą prostego przewodu miedzianego. Różnica temperatur na poziomie 20 stopni Celsjusza pozwala wyprodukować jeden miliwat mocy, co stanowi ekwiwalent trzech baterii paluszków (AA) o pojemności 2 tysięcy miliamperogodzin połączonych w system o napięciu 3 wolt. Natomiast różnica temperatur 65 stopni Celsjusza pozwala wytworzyć dziesięciokrotnie więcej energii.

„Mamy szczerą nadzieję, że sektor oprzyrządowania już wkrótce umieści w swojej ofercie urządzenia wykorzystujące technologię pozyskiwania energii Micropelt.” – powiedział Mulder. „„Korzyści, zarówno dla istniejących, jaki i nowopowstających zakładów, będą nie do przecenienia ze względu na oszczędności, znacznie większą elastyczność działania, oraz optymalizację procesu.” – powiedział Mulder.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Sensors
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także