Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-11-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-11-22
Pierwszy polski mikroskop konfokalny
Jak czytamy w serwisie PAP Nauka w Polsce polski producent mikroskopów i polski naukowiec od dwudziestu lat mieszkający w Kanadzie opracowali własny mikroskop konfokalny. Urządzenie ma konkurować ze specjalistycznymi urządzeniami światowych potentatów wykorzystywanymi m.in. w przemyśle i biotechnologii.

To pierwszy wyprodukowany w Polsce tak uniwersalny mikroskop - łączący technologię optyczną oraz nowoczesną technikę tzw. laserowej mikroskopii konfokalnej. Technika ta - dzięki eliminacji światła zewnętrznego - umożliwia m.in. rejestrowanie bardzo ostrych obrazów cienkich warstw preparatów, a następnie tworzenie z takich przekrojów obrazów trójwymiarowych.

Urządzenie zostało przygotowane dzięki współpracy polskiego producenta mikroskopów optycznych z prowadzącym w Kanadzie własne przedsiębiorstwo polskim naukowcem Adamem Weissem Firma Weissa od pięciu lat produkuje w Kanadzie m.in. urządzenia do obsługi produkcji ekranów ciekłokrystalicznych - głównie bardzo wyspecjalizowane mikroskopy przemysłowe. Jednym z ważnych projektów Weissa jest mikroskop konfokalny, służący m.in. do podglądania układów elektronicznych przykrytych nieprzezroczystym plastikiem.

Jak powiedział PAP Weiss, mikroskopy takie umożliwiają m.in. naprawę uszkodzonych pikseli wyświetlacza ciekłokrystalicznego, co w znacznym stopniu minimalizuje straty w produkcji. "Naprawa wadliwych pikseli to integralna część procesu produkcyjnego. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy telewizor kolorowy, który jest na rynku, został dotknięty przez nasze urządzenia" - ocenił naukowiec.

"Powstaje mikroskop o możliwościach mikroskopu konfokalnego i normalnego mikroskopu optycznego" - wskazał Weiss, wyjaśniając, że obrazy otrzymywane w technice mikroskopii konfokalnej często nie są na pierwszy rzut oka całkowicie czytelne, dlatego eksperymentatorzy zwykle wcześniej starają się podejrzeć ten sam preparat mikroskopem optycznym.

Polskie urządzenie ma na rynku konkurować z mikroskopami światowych potentatów, jak Leica, Carl Zeiss, Nikon czy Olympus. Według projektantów, możliwości jego wykorzystania są rozległe: od zastosowań przez jednostki badawcze w technologiach biomedycznych przez przemysłową produkcję technologii elektronicznych, po np. historię sztuki - w której konserwator może podejrzeć czy pod zestarzałym werniksem nie ma np. innej warstwy farby.

Konstruktorzy mikroskopu wskazują, że mimo dużej uniwersalności samego urządzenia, zwykle konkretne szczegółowe zamówienia wymuszają na projektantach opracowywanie odpowiednich adaptacji optycznych i sprzętowych oraz dostarczanie przykrojonego do potrzeb odbiorcy oprogramowania. Jednostkowy koszt mikroskopów tego typu to kwoty rzędu 150-200 tys. zł.

(km)
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także