Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2003-06-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2003-06-05
Robot wyrwie chwasty
Roboty nieczęsto kojarzone są z ekologią. Ten wizerunek może odmienić urządzenie, nad którym pracują naukowcy z Duńskiego Instytutu Technologii Agrokultury w Tjele.

4-kołowy, zasilany bateryjnie robot ma pomóc rolnikom w walce z chwastami. Przemierza pole i skanuje położenie roślin, rozpoznając kształty poszczególnych gatunków. Wykorzystuje przy tym algorytmy opracowane na potrzeby identyfikacji ludzkich twarzy. Każda roślina jest opisana przez 15 parametrów, takich jak wielkość i rozmieszczenie liści. Pozycja chwastów zostaje wyznaczona z użyciem systemu GPS i odnotowana w pamięci. Obecnie trwają prace nad wersją, która po zlokalizowaniu chwastów automatycznie dokona ich selektywnego oprysku chemikaliami. Jak pokazały testy przeprowadzone na uprawach buraków cukrowych, takie rozwiązanie może ograniczyć użycie środków ochrony roślin aż o 70%. Nie chodzi jednak o oszczędności – środki chwastobójcze są tanie. Na wynalazku skorzysta jednak środowisko. To jednak nie koniec ambicji duńskich konstruktorów. Docelowo urządzenie ma być ekologicznie czyste w 100% - nie będzie zatruwać chwastów, lecz... wyrywać je.

Projekt wciąż jest daleki od ukończenia, jednak pomysł wydaje się być genialny w swej prostocie. Roboty do wyrywania chwastów stosuje się już w USA, jednak tamtejsze rozwiązania nie mogą być wykorzystywane w rolnictwie – amerykańskie maszyny wyrywają bowiem wszystkie napotkane rośliny, a nawet więcej: wszystko, co jest zielone... Są stosowane do oczyszczania torów kolejowych i pasów startowych na lotniskach.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
4D
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :