Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów INFORMACJA ARCHIWALNA
Ostatnia aktualizacja: 2010-12-09
Tekniska Polska po raz kolejny będzie wspierać „Silesian Greenpower” przy projektowaniu niezbędnego układu telemetrycznego na Politechnice Śląskiej
Elektryczne auto wyścigowe zbudowane przez studentów z Politechniki Śląskiej w Gliwicach przy współpracy m.in. z Tekniska Polska, zostało wyróżnione jako najlepsza konstrukcja samochodu podczas wyścigów "zielonych pojazdów", organizowanych na torze Goodwood Motor Circuit w brytyjskim mieście Chichester. W klasyfikacji generalnej pojazd zajął 6. miejsce w 2010 roku.

Wyścig Greenpower po raz pierwszy odbył się w Anglii w 1999 roku przy współpracy z Institute of Mechanical Engineers. Powstał, aby promować inżynierię oraz technologie przyjazne środowisku, zachęcając w ten sposób młodych ludzi do podjęcia studiów technicznych. Podczas konstruowania swoich pojazdów, uczestnicy poszerzają wiedzę z zakresu inżynierii mechanicznej, elektroniki, aerodynamiki, a także zdobywają doświadczenie niezbędne w dalszej karierze. W wyścigu mogą brać udział drużyny ze szkół średnich, uczelni wyższych oraz firm motoryzacyjnych. W tym roku, jako jedyni uczestnicy spoza Wielkiej Brytanii, w wyścigu wzięli udział Polacy.

Inaczej niż w typowych wyścigach samochodowych, w tym przypadku to nie prędkość decyduje o zwycięstwie. Zadaniem zawodników jest wykonanie jak największej liczby okrążeń toru w ciągu czterech godzin, mając do dyspozycji ograniczone źródło zasilania.

Konstruując pojazdy, należało przestrzegać ściśle określonych reguł. W celu wyrównania szans każda drużyna używała silników elektrycznych i akumulatorów tego samego typu. Integracją projektu Politechniki Śląskiej zajmował się Krzysztof Slósarczyk z wydziału automatyki, elektroniki i informatyki. Pozostali członkowie zespołu to Wojciech Slósarczyk (wydział inżynierii środowiska i energetyki), Krzysztof Kowalski (wydział automatyki, elektroniki i informatyki) oraz Błażej Mika (wydział mechaniczno-technologiczny). Studenci wspierani byli przez swoich promotorów: Mariana Błachutę, Wojciecha Skarkę, Romana Czybę i Jacka Smołkę.

Za część konstrukcyjną projektu odpowiedzialni byli głównie mężczyźni, ale bezpośredni udział w wyścigu wzięły kobiety – bolid prowadziły studentki Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Zdecydowały o tym nie tylko ich zdolności techniczne, ale także postura - każda z nich waży poniżej 50 kg i mierzy mniej niż 150 cm. To ważne, bo przy ilości wymaganych podczas wyścigu kilometrów (rekord toru to 54 okrążenia) i ograniczonym źródle zasilania waga kierowcy, a więc obciążenie auta, ma duże znaczenie.

W rywalizacji 34 drużyn Polacy zajęli 6. miejsce. W ciągu regulaminowych 4 godzin zawodów samochód wykonał 46 okrążeń toru, co daje dystans około 176 km. Ponadto auto nazwane Silesian Greenpower zdobyło tytuł Best Engineered Car - za najlepszą konstrukcję. Wkład w to osiągnięcie miała między innymi firma Tekniska Polska, zajmująca się przemysłowymi systemami transmisji danych.

Tekniska Polskazasponsorowała zespołowi modemy GPRS WESTERMO GDW-11/485, które posłużyły do komunikacji pomiędzy pojazdem a laptopem w strefie serwisowej. Za ich pośrednictwem przekazywane były wszystkie dane niezbędne do monitoringu działania pojazdu: temperatura silnika i akumulatorów, parametry elektryczne akumulatorów (prąd i napięcie), prędkość jazdy oraz współrzędne GPS. Wbudowany stos TCP/IP i automatyczne wznawianie połączenia w przypadku jego zerwania to cechy modemu, które zapewniły niezawodną, nieprzerwaną i pewną komunikację bolidu z ekipą techniczną, a tym samym przyczyniły się do wyróżnienia polskiej konstrukcji.

GDW-11/485 jest modemem GSM/GPRS 900 i 1800 MHz. Zawiera wbudowany stos TCP/IP, przez co połączenia GPRS realizowane są w sposób nieprzerwany i pewny – gwarantuje to jego maksymalną dyspozycyjność. Jeśli transmisja GPRS zostanie zerwana, modem automatycznie
ustanawia nowe połączenie.
Modem umożliwia transmisję w trybie CSD lub przesyłanie komunikatów SMS. Połączenie może być zainicjowane z poziomu komendy AT lub na skutek wykrycia zmiany na linii DTR interfejsu RS232.
Numer PIN używany przez sieć może być zapamiętany przez modem dla zagwarantowania
dyspozycyjności po zaniku napięcia zasilania. Modem jest również w stanie okresowo odnawiać
rejestrację w sieci GSM. Jest to szczególnie istotne dla systemów, w których urządzenie z którym
utracono połączenie znajduje się w odległej bezobsługowej lokalizacji i nie ma możliwości manualnego wymuszenia ponownej rejestracji w sieci.


Inicjatywa GreenPower, promująca wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i wspierająca technologie przyjazne środowisku, pojawiła się w Polsce stosunkowo niedawno. W wielu innych krajach podobne jej projekty są bardzo rozpowszechnione i wspierane; wyścigi samochodów elektrycznych to jedna z form promocji tych przedsięwzięć.

Więcej w PDF: http://tekniska.pl/WebEditCMS/WebEditAll/DownloadWWW.php?IdDP=1204481820&IdFile=1272522454
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także