Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do kalendarium Ostatnia aktualizacja: 2011-02-03
IX Konferencja naukowo-techniczna Woda-Człowiek-Środowisko
IX Konferencja WODA-CZŁOWIEK-ŚRODOWISKO
31.03.11 - 01.04.11, Licheń k.Konina

Tematyka konferencji :
- prof. dr hab. inż. Marek M.Sozański , dr inż. Piotr Krajewski: „Problemy gospodarki osadowej w projektowaniu i ekslpoatacji stacji Uzdatatnia Wody”
- mgr inż. Agnieszka Kamińska „Dokumentacja i sposób jej prowadzenia na stacjach Stacjach Uzdatniania Wody”
- mgr Agnieszka Kamińska „Jakość wody w świetle przepisów prawa - wewnętrzna kontrola jakości produkowanej wody”
m.in. jak dobrze dobrze rozplanować harmonogram poboru prób na SUW, kiedy występuje konieczność zatwierdzenia harmonogramu przez Inspekcję Sanitarną, zmiana rozporządzenia "w sprawie jakości wody..." i jej wpływ na zakres poboru prób
- mgr inż. Łukasz Weber „Modernizacja SUW Gniewkowo. Usuwanie wysokich stężeń jonu amonowego”.
Artykuł prezentuje prace związane z modernizacją SUW w Gniewkowie. Na potrzeby miasta ujmowana jest woda czwartorzędowa o zawartości jonu amonowego > 3,0 mg/L. Dotychczasowa Stacja nie pozwalała obniżyć zawartości tego wskaźnika do normy. Zastosowany nowy układ technologiczny umożliwia osiągnięcie wysokiej skuteczności oczyszczania wody. W artykule przedstawiono przebieg procesu wpracowania filtrów oraz doświadczenia z okresu rozruchu obiektu.
- mgr inż. Łukasz Weber „Rozruchy technologiczne SUW. Zasady, badania, najczęściej popełniane błędy”
Rozruch technologiczny, nowej, czy zmodernizowanej SUW jest równie istotny jak projekt, czy wykonanie obiektu. Rzutuje on na możliwość uzyskania wysokiej efektywności procesu. Popełniane błędy często prowadzą do wielomiesięcznych problemów z uzyskaniem odpowiedniej jakości wody. Jednocześnie rozruch pozwala zweryfikować przyjęte założenia projektowe i ocenić faktyczną zdolność technologiczną obiektu.
- dr inż. Michał Michałkiewicz „Mikrobiologia wód podziemnych”
Metabolizm mikroorganizmów i ich podział ze względu na sposób odżywiania i oddychania. Bakterie wód podziemnych. Metabolizm żelaza i manganu. Udział bakterii w formowaniu obrostów. Mikroorganizmy w sieci wodociągowej.
- prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski : „GIS w zarządzaniu infrastrukturą sieciową - możliwości i ograniczenia”
Referat będzie zawierał informacje o rozwoju infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej w Polsce w ostatnich 20 latach i na tym tle konieczność zarządzania tą infrastrukturą za pomocą baz danych typu GIS. Ważną częścią wystąpienia będą doświadczenia z wdrażania GIS w przedsiębiorstwach wod-kan.
- prof. dr hab. inż. Józef Górski : „Zasoby wód podziemnych – stan ich rozpoznania i wykorzystania dla potrzeb gospodarki komunalnej oraz problemy ochrony”.
W referacie przedstawione zostaną podstawowe informacje o zasobach wód podziemnych – ich występowaniu i wykorzystaniu dla potrzeb gospodarki komunalnej, a także o zasadach rozpoznawania i dokumentowania zasobów w świetle aktualnych przepisów prawnoadministracyjnych.
Omówione zostaną również problemy zagrożeń antropogenicznych stanu ilościowego i jakościowego zasobów oraz główne problemy ich ochrony.
- prof. dr hab. inż. Krystyna Konieczny: „Technologie membranowe w ochronie środowiska wodnego”
Technologie membranowe mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów występujących w konwencjonalnych technikach uzdatniania wody oraz oczyszczaniu ścieków, ponieważ: przy odpowiednim dobraniu rodzaju membrany (wielkość porów lub „cut off”) będzie ona efektywnie
separowała zanieczyszczenia, usuwała twardość i zasolenie bez konieczności dodawania reagentów, a jakość uzdatnionej wody nie będzie zależna od jakości wody surowej. Ponadto membrany półprzepuszczalne są barierą dla wirusów bakterii i innych mikroorganizmów a strumień odpadowy z separacji (retentat) będzie zawierał jedynie naturalne zanieczyszczenia usunięte z wody, a nie produkty uboczne reakcji chemicznych czy innych substancji wprowadzonych w trakcie uzdatniania. W uzdatnianiu wody do picia i do celów gospodarczych stosuje się przede wszystkim techniki membranowe, których siłą napędową jest różnica ciśnień po obu stronach membrany.
- dr inż. Henryk Bylka "Zarządzanie odtwarzaniem majątku w przedsiębiorstwach
wodociągowo-kanalizacyjnych”
- prof. dr hab. inż. Wojciech Bonenberg : „Zaopatrzenie w wodę w miastach starożytnych”
- mgr iż. Antoni Fila „Wpływ opomiarowania wody na bilans sieci wodociągowej i na ekonomikę przedsiębiorstwa wodociągowego”
Bilans wody w ujęciu: a/ IWA b/ autora; Ocena wodomierza ze względu na: a/ klasę metrologiczną b/ trwałość metrologii w trakcie eksploatacji c/ możliwości oddziaływania odbiorcy na wskazania wodomierza i sposoby ich ograniczenia; Skutki ekonomiczne realizowania różnego podejścia do opomiarowania wody; Zdalny odczyt – szansą na aktywny nadzór sieci wodociągowej.
- Dr inż. Tymoteusz Jaroszyński „Badania doświadczalne w rozwiązywaniu problemów oczyszczalni ścieków”
Szybki rozwój badań naukowych jest charakterystyczną cechą współczesnego rozwoju ludzkości. Eksperyment może odnosić się do bardzo wąskich zagadnień, takich jak badania składu ścieków i jego wpływ na wybór technologii oczyszczania ścieków. Może się też dotyczyć bardzo szerokich, zagadnień mających na celu określenie technologii oczyszczania ścieków czy przeróbki osadów ściekowych, wchodzących w skład całego systemu oczyszczania ścieków. Badania doświadczalne mogą również pomóc w rozwiązaniu konkretnego problemu technologicznego występującego na oczyszczalni czy też sprawdzić efektywność procesu, który planuje się zastosować.
W referacie omówiono występujące we współczesnych oczyszczalniach ścieków komunalnych problemy eksploatacyjne i sposoby ich rozwiązania poprzez badania doświadczalne. Przedstawiono przykładowe wyniki badań dotyczące rozwiązania problemu zbyt niskiej efektywności denitryfikacji oraz sprawności procesu fermentacji metanowej osadów ściekowych.
- Mec Łukasz Ciszewski „Zmiany w przepisach prawa dotyczących rolniczego zagospodarowania osadów ściekowych”
I wiele innych


http://www.forum-wodociagi.pl/index.php?req=szkolenia_wyswietl=551

Kategoria wydarzenia:

Z życia branży

Terminy wydarzenia

Organizator

FORUM DYSKUSYJNE WODOCIĄGÓW POLSKICH

Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich

Adres: Toruńska 27, Licheń Stary k/Konina

Nr telefonu: 0 601 961 925 Skopiuj

Nr telefonu: 0 666 199 560 Skopiuj

Faks: (0-61) 426 29 51 Pokaż numer Skopiuj

E-mail: admin@forum-wodociagi.pl Skopiuj
WWW: www.forum-wodociagi.pl

Przy kontakcie powołaj się na portal srodowisko.pl

Subskrybuj newsletter

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe