Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do kalendarium Ostatnia aktualizacja: 2011-02-11
CCS - perspektywy, rozwój i wdrażanie technologii w przedsiębiorstwie
Konferencja „CCS - perspektywy, rozwój i wdrażanie technologii w przedsiębiorstwie"
18 października 2011 roku, Warszawa

Eksperci nie mają wątpliwości, że tylko dzięki innowacyjności Polski sektor energetyczny może zachować konkurencyjność. Ponieważ polska energetyka jest w około 90% oparta na węglu i trudno nam sprostać międzynarodowym zobowiązaniom w kwestii ochrony klimatu, od pewnego czasu trwają prace w zakresie CCS (Carbon Capture and Storage) – technologii wychwytywania i przechowywania dwutlenku węgla.

Szereg znaczących firm (m.in. Vattenfall, PGE, Południowy Koncern Energetyczny, Zakłady Azotowe Kędzierzyn) podjęło działania zmierzające do uruchomienia pilotażowych instalacji wdrażających czyste technologie węglowe w połączeniu z podziemnym magazynowaniem CO2.

Od początku prac nad technologią CCS pojawiają się różne nastroje na rynku: od euforii i wiary po... rezygnację i wypalenie się tematu. W jakim kierunku zmierzamy? Czy nadal wierzymy w tą technologię? Na jakim etapie instalacja CCS zacznie przynosić zyski, tj. kiedy zostanie skomercjalizowana i powszechnie zastosowana? Czy prognozy Międzynarodowej Agencji Energii (MAE), że za 40 lat będzie na świecie 3 tysiące instalacji CCS się sprawdzą? Czy nadal będą się znajdowały fundusze na jej wdrożenie? Z jednej strony zaczęli już najwięksi, czyli wprowadzenie technologii w pozostałych przedsiębiorstwach powinno być tylko kwestią czasu. Jednak także ci najwięksi mają swoje obawy i chwile zwątpienia.

Prasa, jak również dyskusje w kuluarach organizowanych przez nas wydarzeń w branży energetycznej, nie pozostawiają wątpliwości: w roku 2010 przybyło więcej pesymistów niż entuzjastów wierzących w przyszłość i opłacalność tej technologii.

Jakie negatywy są najczęściej wskazywane?
głównie koszty związane z:
* rozwojem technologii
* obniżeniem sprawności energetycznej elektrowni nawet o 10% - co powoduje powrót z parametrami sprawności do lat 70 ubiegłego stulecia
* wychwytywaniem i składowaniem CO2
a ponadto:
* niebezpieczeństwo składowania CO2, szczególnie pod dnem morskim

Jakie pozytywy widzą zwolennicy Carbon Capture and Storage?
* naturalne podziemne zbiorniki przystosowały się samoistnie do magazynowania gazów
* zastosowanie odpowiedniej jakości mierników oraz stałego monitoringu zminimalizuje lub wręcz uniemożliwi niebezpieczeństwo wybuchów
* Unia Europejska nadal widzi szansę w tej technologii i jest skłonna dofinansować inicjatywy poszczególnych państw i przedsiębiorców
* wysokie koszty wychwytywania i składowania? Nadal jesteśmy na etapie testowym – badania i wyliczenia specjalistów wskazują, że w momencie powszechnego zastosowania technologii na skalę komercyjną koszty te mogą spaść nawet o połowę
* kosztowne, ale konieczne – podobnie jak wdrożenie innych technologii – np. odsiarczania spalin

Aby
* być przygotowanym na ten skomplikowany proces wdrożeniowy i inwestycyjny,
* móc zasięgnąć porady od najbardziej uznanych autorytetów z rynku zaangażowanych w badania i proces implementacji technologii w Polsce i na świecie,
* sprawdzić, jakie obecnie nastroje panują w temacie,
* jak również jakie nowości techniczne i technologiczne są obecnie dostępne na rynku,
koniecznym jest uczestnictwo w wyjątkowej konferencji:
„CCS - perspektywy, rozwój i wdrażanie technologii w przedsiębiorstwie"


Wśród najważniejszych zagadnień konferencji znajdą się:
* Technologie czystego węgla
* Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla
* Technologie zeroemisyjne
* Innowacje rynkowe
* Perspektywy rozwoju i rzeczywiste koszty zaangażowania się w proces CCS

W trakcie konferencji przedstawione zostaną najciekawsze case studies z rynku polskiego oraz światowego, jak również perspektywy rozwoju technologii.

Do udziału w konferencji zapraszamy wszystkie przedsiębiorstwa branży elektroenergetycznej oraz przemysłu wytwórczego, a w szczególności ich:
* Prezesów
* Członków Zarząd
* Dyrektorów, Kierowników departamentów:
o Inwestycji
o Strategii
o Produkcji/Technologii
o Planowania i Analiz
o Ochrony Środowiska/Ekologii

Ponadto zapraszamy:
* Dostawców rozwiązań technologicznych
* Producentów kotłów
* Pracowników banków odpowiedzialnych za finansowanie inwestycji energetycznych
* Przedstawicieli firm doradczych zainteresowanych tematyką inwestycji w sektorze energetycznym oraz przemysłowym

Co przyniesie rok 2011? Rozwój czy też stagnację w inwestycjach? Jakie decyzje podejmą najwięksi gracze na rynku? Kolejny krok w przód, czy zaniechanie? Czy Ministerstwo Środowiska zdąży z nowelizacją prawa geologicznego (nowe przepisy powinny wejść w życie do 25 czerwca 2011), dzięki czemu będziemy mieli szanse uczestniczyć w unijnych projektach demonstracyjnych? Z pewnością w trakcie październikowej konferencji będziemy mogli podsumować kolejny rok prac nad technologią CCS.

Specjalnie dla Państwa zaprosimy zarówno zwolenników jak i przeciwników technologii. Dołożymy wszelkich starań, aby poza przedstawieniem aktualnych prac nad technologią, konferencja nasza była miejscem spotkania specjalistów branży, miejscem do dyskusji oraz wymiany doświadczeń, miejscem konfrontacji środowisk naukowych oraz praktyków.

Byćmoże, uczestnicząc w konferencji, utwierdzą się Państwo w przekonaniu, iż technologia CCS to technologia przyszłości, która będzie źródłem nowej energii za kilkaset lat? Może, będąc po stronie sceptyków, uznają Państwo, iż technologia jest nic nie wartym, kosztownym zabiegiem? Byćmoże fundusze z opodatkowania emisji CO2 wystarczyłyby na doinwestowanie tych przedsiębiorstw, które są nadal zainteresowani implementacją technologii? Byćmoże ograniczanie emisji CO2, a następnie ograniczanie ilości pozwoleń będzie naturalnym mechanizmem do wdrożenia technologii?

Na te i inne pytania z pewnością otrzymają Państwo odpowiedzi w trakcie organizowanego przez nas wydarzenia. Ponadto będą Państwo mogli wziąć udział w dyskusji oraz wyrazić swoją opinię - zarówno tą pozytywną jak i tą negatywną.

Zapraszamy do udziału! Zapraszamy do dyskusji!

Kategoria wydarzenia:

Z życia branży

Terminy wydarzenia

Organizator

SEMINARS CONFERENCES CONSULTING

Seminars Conferences Consulting

Adres: Warszawa

Nr telefonu: +48 22 740 67 80 Skopiuj

Faks: +48 22 672 95 89 Pokaż numer Skopiuj

E-mail: powermeetings@scc.com.pl Skopiuj
WWW: www.Powermeetings.pl, www.SCC.com.pl

Przy kontakcie powołaj się na portal elektroinzynieria.pl

Subskrybuj newsletter

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe